רגע פרטי עם לירון אראל

11.05.14

 

עם גיטרה ביד האחת, ומצלמה ביד האחרת, הצלם לירון אראל מתקשה לבחור לאיזו מהאהבות הוא מסור יותר, אחרי הכול - כיצד אפשר לבחור בילד האהוב מתוך המשפחה? את נשמת הרוקנ׳רול שלו מכניס לירון לכל פריים שהוא יוצר ולכן ידענו שאנחנו חייבות, פשוט חייבות, לתפוס את הרוקיסט הזה לשיחה על החיים, על מוסיקה, צילום וכל מה שבין לבין.

 

סדרת ״רגע פרטי״ שלנו עברה מתיחת פנים קטנה, בכדי להתקרב מעט יותר לעולמו של לירון. אז הנה הן לפניכן 15 שאלות, 15 תשובות, כמה וכמה מצלמות (הפסקנו לספור…) ומנגינה אחת שאינה נגמרת - רגע פרטי עם לירון אראל.

 

 

מה מעורר בך השראה?

ההשראות הגדולות שלי מגיעות מהקולנוע, אהבה גדולה. מוזיקה, שהייתה שם מאז ומתמיד בהאזנה ובנגינה ובנוסף גם הטבע, בצורתו הגדולה. כל מקום שגורם לי להרגיש קטן בתוך הטבע הזה שם בחוץ - מעורר בי השראה לצלם ולחקור.

 

מהו המאכל האהוב עלייך?

גדלתי עם אמא צרפתייה ובכל חופש גדול בילדותי הגענו בשלב מסויים לביקור אצל המשפחה המורחבת שגרה בריביירה הצרפתית. מדובר באוכל עם תשוקה ואהבה - הן למשפחה והן לאמנות ההכנה עצמה.

 

 

מה מצחיק אותך?

יש לי שני חתולים ג׳ינג׳ים תאומים, בני 6, העונים לשם איתן וג׳ואל על-שם האחים הבמאים - האחים כהן. הם סוג של קומדיה יומיומית ומפתיעים בכל פעם מחדש.

 

באיזה בלוג/אתר אתה מרבה לשוטט בימים אלה?

לצערי הרב אין לי מספיק זמן בכדי לשוטט ברחבי כל הבלוגים המדהימים שיש היום. זה יותר ריפרופים מהירים ולאחר-מכן חזרה לעבודה על התמונות. אבל הנה אחד שאני שמח לשתף בו: Awkward Family Photos.

 

 

מהו השיר האהוב עלייך?

יש לי כל-כך הרבה אהבות מוזיקליות כך שכמעט בלתי אפשר לבחור, אבל הנה שיר שעושה לי צמרמורת בכל פעם מחדש: Ready to Start של להקת Arcade Fire.

 

 

כשיש לך זמן פנוי, מה נתפוס אותך עושה?

שני דברים עיקריים: ניגנתי גיטרה ובס ב-4 להקות בשש השנים האחרונות וכרגע אני מנגן ב״לא להקה״ בשם Viene Tormenta (אם תהיתן לפשר הביטוי מדובר במשפט הלקוח מן הסרט ״שליחות קטלנית״). הדבר השני הוא צלילה חופשית. גדלתי על הסרט “La Grand Bleu״ של לוק בסון ובגיל 23 מצאתי בית ספר לצלילה חופשית באי קו-טאו בתאילנד. בגיל 30 אני גאה להיות אחרי שני קורסי מאסטר בצלילה חופשית. ולמי שלא מכיר מדובר בצלילה לעומק ללא מיכלים, עם נשימה אחת בלבד, לזמנים ועומקים שלא חלמת עליהם - חוויה על-חושית מדהימה.

 

 

מהו הספר האחרון שקראת?

ספר הטאו של לאו צה. זה גם הספר הלפני אחרון והלפני-לפני אחרון שקראתי, כיוון שאני קורא אותו במחזוריות ואפשר לומר שזה הספר היחיד למעשה שאני קורא בשנים האחרונות. איכשהו איזה איש סיני שכתב אותו לפני כמה אלפי שנים הצליח להשפיע על צורת החשיבה שלי בכל-כך הרבה מישורים בחיי, והנה משהו קטן ממנו:

 

״בית

כדאי שיהיה קרוב לאדמה

לב 

חשוב לשמור פתוח

מגע בין אנשים

חייב עדינות וחסד

שותפות

היא קודם כל נאמנות

 

כשיש סדר לא צריך חוקים

כדי להצליח צריך להשתמש גם במחשבה

כל תנועה דורשת את זמנה הנכון

 

כשלא

מתלוננים

מתגלה

המהות

ולא

הפגמים״

 

 

מהו הגאדג׳ט האהוב עלייך? 

התחדשתי לאחרונה במצלמת Mamiya 645 משומשת, זוהי מצלמת פילם בפורמט בינוני. אני מאוד אוהב לצלם פילם ומשתדל לשלב אותו כמה שיותר בעבודה המקצועית שלי.

 

 

עונה מועדפת בשנה?

נולדתי בחודש יולי ולכן אני מרגיש הכי ״אני״ בקיץ, בים ובשמש. מבחינה צילומית אני מעדיף דווקא את הסתיו והחורף - תנו לי עננים, קרני שמש מבצבצות, כבישים רטובים, אור רך ואצלם בעיניים נוצצות.

 

מה מעורר בך נוסטלגיה? 

ריחות מוכרים, תמונות ישנות, רחובות בהם גדלים עצים עליהם טיפסתי ושיחקתי.

 

 

החופשה האולטימטיבית בעינייך?

לא יודע אם אולטימטיבית זאת ההגדרה המדוייקת, אבל התכנון הגדול שאני מבשל נכון לעכשיו הוא מסע צילומים מפרך ברחבי ארה״ב. ללכת לאיבוד, להתייאש, להתנתק, להתאהב במסע ולשנוא אותו בו זמנית. זה בטח יוליד כמה דברים מעניינים.

 

סדרת טלוויזיה שאתה מכור לה? 

באיחור רב מאוד גם אני התחלתי לצפות ב-“Breaking Bad״ וזו ההתמכרות הנוכחית שלי. אני בעונה הרביעית אז בלי ספוילרים בבקשה…

 

 

החוויה שהכי זכורה לך בצילום?

גרתי בלונדון תקופה מסויימת והתחלתי שם פרוייקט אישי ומתמשך של צילום בנייני שיכונים ברחבי העיר. מדובר באיזורים האלה שלא ממש מגיעים אליהם במסגרת חופשה, ולא באמת תמצאו שם מסעדות פופ-אפ אדג׳יות. לכל אורך הפרויקט צילמתי תוך האזנה למוזיקה והתנתקות טוטאלית מהעולם. הנה מה שיצא בינתיים.

 

איך אתה אוהב את הקפה שלך?

אני לא שותה קפה, לא מעשן ולא יודע לשחק ששבש. אבל עושה מילואים.

 

אם לא היית צלם… היית? 

מוזיקאי.

 

 

את כתיבת השורות הללו ליווה פסקול משובח - ככה זה כשזוכים ברגע פרטי עם אנשים מוכשרים… ״נדבקים״ בעשייה ובאהבות שלהם, ולו לרגע קטן אחד.

 

★★★

 

*התמונות המלוות את הפוסט לקוחות היישר מחשבון האינסטגרם של הצלם לירון אראל, מוזמנות לעקוב.

 

מאת:כלות אורבניות
תגיות: