ראיון עם המעצב יואב ריש

23.05.11

 

הפוסט הבא בהחלט לוקח אותנו אחורה בזמן. לפני מספר חודשים, במהלך אחד הסיבובים השגרתיים שלנו ברחבי העיר ת"א, תפסה את עיננו חנות-בוטיק לשמלות כלה שבקע ממנה אור רומנטי ורך. לא יכולנו להעביר את המאורע אל סדר היום (או אם להיות כנות לרגע, נמשכנו לשם ממש כמו מגנט!), והחלטנו שאנחנו ניגשות לברר במה מדובר. בחנות, פגשנו באישה מקסימה בשם לילך, יועצת השמלות של יואב ריש שקיבלה אותנו כשחיוך ענק על פניה. מיותר לציין, שכאשר כף רגלינו דרכה בחנות, הקסם שדיברנו עליו רק הלך והתחזק. היה שם משהו באווירה, בצבעים, בשמלות היפיפיות שהקיפו אותנו מכל עבר, וגרמו לנו לרצות להכיר את יואב ומהר! מהר, כדי שגם אתן כלות אורבניות, תוכלו לקבל קמצוץ מן הקסם הזה שהילך עלינו באותם רגעים ממש.

 

משם, התחילה תקופת החיזורים שלנו אחרי יואב. הוא התגלה כג'נטלמן אמיתי והבטיח לפגוש אותנו מייד עם סיומה של הקולקציה עליה עבד בקדחנות. זמן מה לאחר-מכן, ביום בו נחת מייל ממנו בתיבת הדואר שלנו וסימן שזהו, נפגשים בקרוב, שמחנו על ההזדמנות שנפלה בחיכינו וציפינו בהתרגשות לפגישה. יואב, לא איכזב לרגע קט. מאחורי השמלות התגלה בן-אדם קסום, ממש כך, שלקח אותנו אל נבכי חייו, עבודתו, האנשים שמקיפים אותו, החנות, הסטודיו ועוד ועוד... אחח... כמה כייף היה לנו ועתה אנחנו מזמינות גם אתכן לשמוע בדיוק על כל הרגעים הללו.

 

 

✿ ✿ ✿

 

יואב, נתחיל בזה שאנחנו מאוד מסוקרנות להכיר את האדם שמאחורי מותג האופנה "יואב ריש". מיהו באמת?

אני בן 29, ביולי אהיה בן 30. אני חי עם בן זוגי יעקב, הד"ר, בדירה מהממת בשדרות חן. עיצבנו את הדירה בדיוק כמו שאנחנו אוהבים ואני חייב לציין שאני חי בדיוק את מה שרואים. איך שרואים את החנות, את הסטודיו, את הדירה - ככה אני חי, עם אותה אסתטיקה בדיוק. עיצוב אופנה בשבילי זה פשוט דרך חיים. אני משתדל תמיד להיות יצירתי, חדשני ומעודכן. זה אני בתמצית.

 

התרשמנו מאוד מעצם העובדה שאין לך כל השכלה פורמלית. אתה אוטודידקט וזה מעורר התפעלות. מכאן גם מגיעה "שאלת השאלות", איך הכול התחיל מבחינתך?

התחלתי את הדרך שלי דרך עיצוב תלבושות, בעבודה בחיי הלילה של ת"א ומשם המשכתי הלאה. אני תמיד אומר שעשיתי דוקטורט במכונות תפירה. בשונה ממעצב שרכש השכלה פורמלית אני לפעמים פשוט נפעם ממה שאני יודע. אפשר לומר שבאתי מהתחתית של העבודה, "מהתכל'ס", ולכן אין דבר בסטודיו שאני לא שולט בו ברמה הכי מקצועית שיש. בגלל זה גם קל לי להסביר לאחרים כיצד הייתי רוצה שהדברים יתבצעו. אני תמיד חוזר ואומר לצוות שלי שאני רוצה שכל אחד מהם יחשוב שהוא עובד על שמלת הכלה הפרטית שלו. הוא צריך להתחבר לשמלה הזאת בכל רמה ורמה על מנת שבסופו של דבר היא תהיה ללא רבב.

 

 

ואם נהיה פרקטיות לרגע, איך התחלת באמת? מה, לקחת מספריים, בדים, מכונת תפירה ופשוט התחלת?

כן, בדיוק כך. אפשר לומר שהרסתי כמה וכמה מכונות תפירה בחיים שלי, ומשם המשכתי כבר הלאה תוך כדי קריאה של המון חומרים בנושא.

 

נשמע כאילו תמיד היתה לך התשוקה להתעסק באופנה. האם זה אכן כך?

לא, למען האמת, לא. לא תמיד בערה בי התשוקה הזאת, התשוקה התעוררה בגיל 18 בערך. מעולם לא הייתי מהילדים האלו שחולמים להיות מעצבי אופנה. כל חיי חלמתי להיות אמן רב-תחומי ובסופו של דבר, זה משהו שאני אכן עושה. אני מתעסק בהכול. כל מה שאתן רואות בחנות ובסטודיו זה מעשה ידיי. מצביעת המקום, דרך נישות הגבס, הפיתוחים, הנגרות, הכול.

 

 

עד כמה תהליך העבודה שלך מורכב "לפי הספר", או שיש לך תהליך עבודה שונה בתור מישהו שרכש את השכלתו בעשר אצבעותיו?

יצרתי לעצמי תהליך שהיה נראה לי הגיוני ורק אח"כ גיליתי שהתהליך שיצרתי הוא תהליך נפוץ גם בקרב מי שלומד באקדמיה. בתהליך העבודה שלי אני משתדל לספוג הרבה. הכול מתחולל בראשי ואט אט אני מעביר את זה לסקיצות. אני עורך הרבה ישיבות צוות וערך השיתוף הוא אחד הערכים החשובים לי ביותר.

ההתחלה של כל תהליך שכזה היא בחשיבה וספיגה של המון חומרים מעולם החתונות ומעולם האופנה. בחורף, אחרי עונת החתונות הבוערת ולפני עיצוב קולקציה חדשה אני משתדל לנסוע עם בן זוגי לחו"ל, לרענן את הראש, לשאוב קצת השראה. יחד עם זאת, יהיה זה לא נכון לומר שבארץ איני סופג השראה. מספיק לי גם להביט מחלון הסטודיו שלי אל הכיכר הגדולה והרוחשת (כיכר רבין) ולספוג.

 

אז מכל ההשראה הזאת: הדימויים, המקומות האנשים ועוד - כיצד נוצרת קולקציה מבחינתך?

בגדול, ניתן לומר שאת כל ההשראה שלי אני הופך לסקיצות ידניות ולאחר-מכן יושב עם הצוות כולו: הסטייליסטיות, מנהלת הסטודיו, הצוות המקצועי ואז מתחיל שלב העריכה. בשלב הזה אנחנו יוצקים את החשיבה הפרקטית אל תוך הרעיונות משום שחשוב לנו כמובן שיהיה אפשר ללבוש את השמלות. בסופו של התהליך, מתגבשת קבוצה מצומצמת של כ-20 שמלות ומשם אנו מפתחים את זה ברמה הטכנית של גזרות, חומרים ועוד.

 

 

האם יש דמות כלשהי שעבורה אתה מעצב?

אני חייב לציין שפשוט אין לי דמות כזאת. יש לי סגנון מובהק, אבל בהחלט אין לי לקוחה ספציפית בראש. בסופו של דבר דווקא הסגנון עצמו מגדיר את הלקוחות ומביא אלינו כלות מודעות, מעודכנות, שמבינות אופנה ומבינות בצורה הטובה ביותר את מה שאנחנו עושים בסטודיו.

 

יש המון מעצבים בת"א, כיצד אתה מבדיל את עצמך?

האמת היא שיש לי את הדרך שלי ואני לא מסתכל על מה שאחרים עושים בקנאה או ברצון לעשות כמו. באופן כללי זה לא מתכון טוב לחיים. אנחנו עושים את "הדבר שלנו" וזהו. מה שכן מעניין אותנו זה להתעדכן עם מה שקורה בתחום האופנה בכלל. אנחנו אפילו מעדכנים את הקולקציה תוך כדי העונה כי מאוד חשוב לנו להיות מעודכנים. לגבי המתחרים, אני בהחלט יודע מה הם עושים. עם חלקם אני גם מיודד, הרי אנחנו קולגות בסך הכל, אבל בגדול אני מתרכז בעשייה שלי.

 

אם נגיד יש עכשיו איזה טרנד מוביל בעולם שמלות הכלה והערב אז אתה מעדכן את הקולקציה בהתאם אליו?

כן, בהחלט. הרי זו כל המטרה של אופנה. היום בתעשיית האופנה כבר לא נהוג לעשות קולקציה אחת בעונה. עושים קולקציה אבל מעדכנים אותה כל הזמן. אם הנסיכה קייט התחתנה עם שמלה של מקווין, זה דבר שדורש את האינטרפטציה האישית שלנו. אני כמעצב חייב להיות מעורה בכל מה שקורה בתרבות האופנה, העולמית והישראלית כאחד.

 

 

לסיכומו של עניין, מהו הדבר עליו אתה שם את הדגש הגדול ביותר במהלך עיצוב הקולקציה?

במילה אחת, בגיזרה. זאת "הקונסטרוקציה" של השמלה, הבסיס. אם השמלה לא תשב יפה, אם היא לא "תארוז" את הגוף בצורה הנכונה - אז לא עשינו דבר. הרי באירוע מצלמים אותך מכל כיוון אפשרי, ממש סוג של פפראצ'י. בעיננו, אין שם מקום לטעויות והדברים צריכים להיות מושלמים.

 

כיצד עוזרים לכלה למצוא את השמלה שלה?

בפגישת הייעוץ הראשונה אנחנו מבקשים מהכלה להרגיש חופשייה לחלוטין, לעבור על כל הדגמים בחנות ולהוציא את כל מה שרק מתחשק לה. לאחר-מכן, אנחנו נכנסים לתמונה ומתחילים לדבר בשפה פרקטית. בפרקטיקה תמיד אפשר לאזן את הדברים ולהתאים אותם בצורה הטובה ביותר. הכלה צריכה לבחור בדיוק בדגם שבא לה ותפקידו של המעצב בין היתר הוא לעשות את זה מחמיא ומתאים.

 

ואם באה כלה שאומרת כי שמלת חלומותיה היא בעצם השמלה שעיצבת לחברתה לפני שלוש שנים, האם תחזור לאחור?

במקרה הזה, קרוב לוודאי שתהיה לשמלה מלפני שלוש שנים גירסא מעודכנת בקולקציה הנוכחית. סביר להניח שאם היא אהבה את מה שחברתה לבשה, היא תאהב גם את הדברים שתראה עכשיו. הסגנון הוא הרי אותו סגנון, רומנטי וטבעי.

 

 

חוץ מלאבזר את הכלות שלך בתכשיטים ואקססוריז כמו שראינו בסטודיו, אתה גם ממליץ להן על שיער, נעליים ואיפור?

אנחנו מייעצים להן לגבי הכול, כי בסופו של דבר המראה כולו סובב הרי סביב השמלה. אני יכול לראות בחורה ומייד לדעת עם מי מבעלי המקצוע שאני מכיר היא תסתדר. אחרי הכול, זאת מערכת יחסים לכל דבר, בדיוק כמו מערכת היחסים שמתנהלת במפגשים ביני לבין הכלה בדרך לשמלה המושלמת.

 

עניין אותנו לשמוע על שמלות הכלה הצנועות בעיצובך.

לשמלות הללו יש בהחלט ביקוש רב. זה דבר חדש שניסינו כאשר השמלות בקו הזה מנסות להיות צנועות ויחד עם זאת כמה שיותר דומות לקולקציה הרגילה. שמלה יכולה בעיננו להיות צנועה, אך עדיין לשדר יופי ושיק. הכול כמובן שאלה של איך עושים את זה.

 

ומה לגבי ה"Ready to wear"?

ה"Ready to wear" הינה תת קולקציה חדשה שנקראת "שמלות לבנות". מדובר בשמלות קלילות במחירים סבירים יותר. את באה, מודדת, עושים לך כמה שינויים קלים וזהו, השמלה שלך. הרבה פעמים אני ממליץ לכלות שלי על הקולקציה הזו כאופציה לשמלה שנייה או לכאלו שמתחתנות בחתונת שישי בצהריים ומחפשות שמלה קלילה יותר.

 

 

ולסיום, יצא לנו לראות את ההפקה האחרונה שצילמת והתאהבנו. ממש כך. אהבנו את האווירה של הגן האנגלי, הפרחים, הסטיילינג המשובח. כיצד עבדת על ההפקה עצמה ובכלל, איך אתה עובד בדר"כ על ההפקות הללו?

על ההפקה אנחנו עובדים אחרי שכבר יש קולקציה. תחילת הדרך היא בהסתכלות על הקולקציה, שגם לה קו מנחה. אחד האלמנטים שנותנים לי הכי הרבה השראה בעשייה שלי הם פרחים. הם נוכחים בכל מקום בחיים שלי וחשוב לי שיהיו חלק מהקולקציה. האמונה שלי בנוגע להפקה עצמה היא פשוט לבחור בצלם טוב, דוגמנית טובה וכמובן השמלות שעושות את העבודה. זה העניין בגדול. אנחנו לא מנסים להציב איזה אידיאל יופי בלתי אפשרי במסגרת ההפקה, אנחנו למשל לא משתמשים בפוטושופ. האמונה שלי היא שעם איפור טוב, שמלה טובה וצלם טוב, כל כלה יכולה להיראות בדיוק כך!

 

צילום: אסף עיני

 

צילום: אסף עיני

 

צילום: אסף עיני

 

צילום: אסף עיני

 

ובנימה אופטימית זו, ואמונה מלאה גם שלנו שכל כלה יכולה להיות מדהימה ביום חתונתה, נסיים את המסע המרתק שלנו להפעם. זאת הזדמנות להודות למעצב מוכשר, איש צוות בכל רמ"ח איבריו ואישיות קסומה על הזמן שהוא הקדיש לכולנו. יואב, אנחנו מאחלות לך עוד שנים רבות של יצירה ועשייה משובחת!

 

✿ ✿ ✿

 

* הפוסט נכתב בשיתוף פעולה תוכני מסחרי. את הדגמים שבתמונות ועוד ניתן כמובן לראות בדף הבית של יואב ריש.

מאת:כלות אורבניות
תגיות: