עד הכפתור האחרון

23.10.12

 

לסרוק, לסרוק, לסרוק. כמו ראדר שלא נח לרגע ומחפש אחר הדבר הבא, וזה שאחריו - ככה אנחנו. ומרגע שגילינו משהו, סבירות גדולה שגם אתן תיזכו לראות אותו במהרה, כי הרי אין סודות בחברה ואת זה כולנו יודעות.

את ליאור צ'רכי, מעצב האופנה המוכשר והצעיר הזה יצא לנו להכיר לפני מספר חודשים טובים, דרך עבודותיו וקהל לקוחותיו. עוד במהלך עבודתו על קולקצית שמלות הכלה האחרונה שלו, קיבלנו כמה וכמה טיזרים בלעדיים שגרמו לנו לרצות שהעבודה על הקולקציה תסתיים ומהר, כי אנחנו כבר ממש לא יכולות לחכות יותר.

 

אך ליאור כמו ליאור, עבד כמו נמלה חרוצה על הקולקציה, המשיך לפזר טיזרים שקשה היה לעמוד בפניהם, לא נכנע ל"דרישת הקהל", ויצא עם הקולקציה רק לאחר שסיים את העבודה המדוקדקת והגיע הזמן לתפור גם את הכפתור האחרון למקומו.

 

 

ואם כל זה כבר גרם לכן ממש להסתקרן, האמינו לנו שאין לכן מושג מה עוד מצפה בהמשך. אז מזל שההמשך הזה ממש קרוב, אתן יודעות מה? הוא בעצם כבר כאן!

 

ליאור צ'רכי, רק בן 26 וכבר שנתיים שלמות יוצר ומעצב שמלות כלה מהסטודיו התל-אביבי שלו. מאז ומתמיד ידע שבוערת בו התשוקה לעצב שמלות, ובגיל 5 כבר צייר סקיצות ואיורי אופנה שונים אותם שמר עד היום. גם בבגרותו, כשהפך לנער, נהנה ליאור לצעוד לבית הספר דרך סלוני הכלות השכונתיים, הכול בכדי לראות את "הקסם" שהתחולל שם, מבעד לחלונות הראווה.

 

 

ובכדי להגשים את אותו החלום, החל ליאור את לימודיו במחלקה לצורפות ואופנה ב"בצלאל", תוך שהוא מתנסה בשלל תחומים כגון נעליים, תיקים, תכשיטים ועוד. בשנת 2010 סיים אותם עם התמחות בחייטות ובבגדי גברים בפרט, ועם פרויקט גמר שקצר שבחים רבים וזימן לו לא מעט הצעות עבודה. ליאור, נחוש בדעתו כתמיד, החליט לדלג על הצעות הסטאז' שקיבל, זאת לטובת התלמדות מעשית אצל תופרת בגדי ערב מקצועית. הוא רצה ללמוד את רזי המקצוע, ומתגאה עד היום שזהו היה הסטאז' שלו.

 

 

כבר בתקופת לימודיו ב"בצלאל", עיצב ליאור את בגדיהם של כמה וכמה חתנים, אך את תחילת העבודה על שמלות כלה לעולם לא ישכח. זה קרה ביום בו פגש בזוג, שגם הכלה רצתה שליאור יעצב עבורה את שמלת הכלה שלה. משם, אתן יכולות לדמיין לעצמיכן בדיוק כיצד התגלגלו הדברים. עוד שמלת כלה, ועוד אחת, ועוד אחת...

 

 

וכששאלנו את ליאור מה קרה שבסופו של דבר דווקא עולם שמלות הכלה הצליח למשוך אותו אליו, התשובה לא איחרה לבוא. ליאור הסביר לנו שמבחינתו יש בעיצוב השמלות הללו משהו שהוא "קדוש" לחלוטין, ובכלל - כל תהליך העבודה על שמלת הכלה הוא כמו טקס אחד ארוך, שמגיע לשיאו עם לבישת השמלה ביום החתונה.

 

 

ועל מה מדבר ליאור באומרו שתהליך העבודה על שמלת הכלה הוא כמו טקס ארוך? כאשר הוא פוגש בלקוחה חדשה הוא מנסה להבין ממנה את אופי האירוע ולשמוע על דגשים מיוחדים שיש לה לגבי השמלה. לאחר מכן, מגיע שלב מדידת השמלות ורק אז מתחילים למעשה בעיצוב השמלה הנבחרת ובחירת החומרים הספיציפית. בכל אחת מפגישות המדידה, מעניק ליאור לכלה אופציות בחירה אשר מאפשרות לה לקחת חלק בלתי נפרד בבניית השמלה ובעיצובה, כל זה כמובן אם בזה אכן רצונה.

 

 

אך לפני שכל זה קורה, בבסיסם של הדברים, עומדת קולקציה ברורה, מגובשת ומוקפדת, עליה שמעתן כבר בהתחלה. לפני כל יצירת קולקציה ליאור מכין לעצמו פלייליסט שיתנגן ברקע, כשלצליליו הוא מעצב. הוא מפזר על השולחן את כלל החומרים שליקט ושאותם רוצה הוא לשלב בעבודתו, ולאחר מכן מגיע שלב הסקיצות והדיגום החופשי. מכאן, יצאו בסופו של תהליך הגזרות הנבחרות שיעשו את דרכן אל מכונת התפירה. וכעת, משנתפר הדגם, העבודה עליו בהחלט לא הסתיימה. השלב החשוב ביותר מגיע רק עכשיו...

 

 

כפי שכבר יכולתן להתרשם מן התמונות, ליאור מקפיד על נראות הדגמים ועל ההבנה שכל דגם נראה במצבים וממרחקים שונים, כשאחד הדברים החשובים לו ביותר הוא תהליך הגילוי בכל שמלה ושמלה: אם זה בשלב הצילומים המקדימים, ברגע הכניסה לחופה או כשהכלה מקבלת את פני האורחים. ליאור מאמין ביצירתן של עוד ועוד הפתעות, שיחשפו דיטיילים מעניינים ויהפכו את הדגם הנבחר לקסום, וכאן מגיעה מלאכת הכפיים האמיתית והייחודית עם הוספת הפרטים: אלמנטים שזורים, פנינים, נוצות דקיקות והכול, הכול בעבודת יד שנותר רק להתרשם ממנה.

 

 

אחד הדברים שהיה לנו קשה לפספס במהלך ההיכרות שלנו עם ליאור, הוא הקשר המיוחד שנרקם בינו לבין הנשים עבורן הוא מעצב את השמלות. ליאור מאמין שהחיבור הזה קיים בעיקר בזכות הגישה שלו, שאומרת כי תהליך עיצוב השמלה חייב להיות תהליך רגוע ושליו, מעין "אי של נחת" עבור הכלה. וכמו עם הכלות, כך גם עם השמלות, ליאור נקשר אליהן בכל רמ"ח איבריו, אך לומד כיצד להיפרד מהן כשצריך. בסופו של דבר, כך הוא מאמין, השמלות שלו הרי זוכות לבית החם ביותר שיכלו לבקש לעצמן.

 

 

ומה איתכן, כלות שלנו, באיזו שמלה מבין השמלות של ליאור אתן רואות את עצמיכן? זאת גם ההזדמנות לגלות לכן, בשקט בשקט, שניסינו לבחור את האחת שלנו (ממש ניסינו), אך אפילו לנו הבחירה הפעם היתה קשה, קשה מידי.

 

צילום: ערן לוי

 

*הפוסט נכתב במסגרת שיתוף פעולה תכני-מסחרי. שמלות נוספות של המעצב ליאור צ'רכי, ניתן למצוא באתר ובעמוד הפייסבוק שלו.

מאת:כלות אורבניות