הסודות שמאחורי המצלמה

04.04.12

 

לכל צלם יש את הרומן הייחודי שלו עם המצלמה, ועם האנשים אותם הוא מצלם. פעולת הקליק, היא לרוב אותה הפעולה, אך לה מתווספת האישיות שמאחורי עדשת המצלמה.

זוג ידיים, שלא רק אוחזות במצלמה, אל שמאחוריהן גם אישיות שבוחרת את הפריים הנכון, רוקמת קשר עדין עם הזוג, מנסה להיות קצת רואה ובלתי נראית, וזאת בכדי לתעד את כל אותם רגעי הקסם מחשש שישכחו לעד. ולכן, כשענת כהן אוחזת במצלמה, מתקבלים צילומים שהם שלה ושלה בלבד. הסגנון הצילומי, הבחירות, הסיפור שמסופר באמצעות תמונה ועוד אחת, יוצרים ביחד בדיוק את הדבר הזה עליו אנחנו מדברות, קולאז' של אהבה בתמונות.


ענת, שמגדירה את עצמה כ"פריקית של נוסטלגיה", עוד מילדות, תמיד אהבה לצלם, לתעד ולטפח אוסף מכובד של זכרונות. כך ובאופן טבעי, הפך הצילום לחלק אינטגרלי מחייה. את המצלמה הראשונה קיבלה בחופשת הקיץ עוד בתקופת ביה"ס היסודי, מצלמת פוקט חד-פעמית, ומאז, לא הפסיקה לצלם אף לא לשנייה. המצלמות של ענת השתדרגו עם השנים, והיא הפכה להיות הצלמת שבחבורה, זאת שמתבוננת מהצד, צופה וכמובן מתעדת את המתרחש בכל רגע נתון.


לאחר שסיימה את שירותה הצבאי, נסעה לטיול עם "מצלמה רצינית". זה היה שלב מכונן עבורה בו הצילום קיבל מימד משמעותי בחייה. מאז, ליוותה אותה המצלמה בכל רגע, בכל מקום ובכל מצב. במהלך הטיולים הרבים שעשתה היא התוודעה לאופי הצילום הדוקומנטרי, שמתחבר לה היום כחוט ישיר אל עולם צילום האירועים. הניסיון הממשי שרכשה אל מול האנשים המקומיים, הבתים שלהם, השווקים, הרחובות, בתי הספר, הטקסים ועוד לימדו אותה רבות על צילום, ובעיקר - כיצד מתנהלים בצילום אל מול האנשים.

 

 

לאחר תקופת טיולים ממושכת, ענת המשיכה במסלול שסללה לעצמה ולמדה צילום במשך מספר שנים תוך שהיא מחפשת את טביעת האצבע האישית שלה בתחום. בסופו של דבר, מצאה את עצמה ענת מצלמת אירועים באהבה גדולה. היום, אחרי תקופה של 6 שנים בהם היא צילמה אינספור אירועים, היא מספרת בכנות על עבודה פיזית ומנטלית לא קלה, אך כזאת שתמיד מפתיעה עם שלל רגעים, אינספור חוויות, היכרות עם אנשים מכל קצוות הארץ, מעין טיול מלא הרפתקאות אליו היא יוצאת בכל אירוע מחדש.

 

 

הסקרנות שלנו לעולם אינה יודעת שובע, ולכן כשפגשנו את ענת השתוקקנו מיד לשמוע מהם המוטיבים המרכזיים שמנחים אותה בעבודתה. ענת, החליטה לקחת אותנו למסע קצר ומרתק בין שלושה מוטיבים מרכזיים ומסקרנים במיוחד לבין התמונות עצמן. קראו והיווכחו בעצמיכן!

 

תאורה

ענת מאמינה כי עיקרו של צילום טוב טמון בתאורה הנכונה. ברגע שמוצאים אותה, יש לה יכולות נדירות להעביר תחושה ואווירה אשר מתוכן עולה סיפור שלם.

 

 

היא אוהבת במיוחד לעבוד עם תאורה טבעית, רכה ונעימה לעין. שקיעות הקיץ היפות, כשהאור הופך לכתום-אדום וצובע את הסביב, הן בהחלט הרגעים האהובים עליה בשילוב שבין תאורה וצילום. מבחינתה, אלו רגעי התרגשות הנושאים עימם ציפייה גדולה לתמונות המיוחדות שיתקבלו.

 

 

ועם כל אהבתה הרבה לצבע, בשנתיים האחרונות גילתה את קסם הצילום בשחור-לבן, קסם שמעביר תחושות של קלאסיות נצחית. סגנון הצילום הזה מתקשר מאוד לתאורה הקונטרסטית שמתלווה אליו, וגורם לענת לעסוק בו עוד ועוד, ולהוציא מבין ידיה צילומים מרגשים.

 

 

קשר משפחתי

כצלמת, ענת מספרת, על יום החתונה כיום שגדוש בחוויות רגשיות. היא מלווה את הזוג מרגעי ההתחלה של היום הזה, משלב ההכנות הראשוניות ועד לסיום החתונה. ליום אחד, היא נכנסת היישר אל לב ליבה של משפחה אחת, אפילו שתיים, ונחשפת במהירות לנימים העדינים ביותר של המשפחות: יחסי ההורים והילדים, האמא והבת, האחים והאחיות ועוד. היא מתבוננת בקשב רב על כל אלה מן הצד, ומנסה לתפוס בדיוק את הניואנסים הקטנים הללו בצילום, להנציח אותם לעד, בתבונה וברגישות.

 

 

במהלך היום העמוס והמרגש הזה נטען מטען רגשי אדיר, הן של הזוג והן של המשפחות. אנרגיה חשמלית שמגיעה לשיאה בזמן החופה ומתפרקת בפיצוץ אדיר עם שבירת הכוס. ענת מספרת לנו כמה מדהים זה לראות, בכל פעם מחדש, איך בשנייה אחת מפלס המתח יורד וכולם חוזרים לנשום.

 

 

תפוס את הכלה

הכלה היא בהחלט אחת מעמודי התווך בצילומים המרגשים של ענת, שמסבירה כי את החשש העז (והכלתי) מחוסר פוטוגניות, היא מפיגה באומרה לכל אחת מהכלות היפות שלה כי לכל אחת יש את "הזווית שלה" ולכן אין כל סיבה אמיתית לדאגה.

 

 

הן תמיד מאופרות בקפידה, שיערן מסודר, הן לובשות שמלות מדהימות - אין סיבה אחת שלא יהיה יפות, הכי יפות, כך היא אומרת. יחד עם זאת, הסיבה העיקרית לדעתה של ענת ליופיין של הכלות, היא עצם העובדה שביום חתונתן הן פשוט נרגשות, מאושרות, והרי וזה מה שהופך אותן באמת לכל כך זוהרות ופוטוגניות. בתמונותיה של ענת, ניתן ללא ספק להבחין ברגישות שמצליחה בקלילות להביא לידי ביטוי את המקום הנשי והרך של המצולמת.

 

 

מקוות שנהנתן להכיר את הצלמת ענת כהן, לפחות כמו שאנחנו נהננו. ענת, אנו מאחלות לך עוד שנים רבות של יצירה והמון תמונות של אהבה שימשיכו לרגש אותנו כמו אלה הרבות שראינו.

 

 

☆★☆

 

הפוסט נכתב בשיתוף פעולה תכני מסחרי. תמונות נוספות ממצלמתה של ענת כהן אתן יכולות למצוא באתר שלה.

 

מאת:כלות אורבניות