דפוס בֶּלֶט: טכניקת דפוס מקסימה

26.01.11

 

דפוס בֶּלֶט הינה טכניקת הדפסה מקסימה וחלומית. אנחנו אוהבות הזמנות עם נוכחות, שניתן להרגיש, למשש ואפילו להריח...

כאשר משתמשים בשיטת הדפוס הזו אפשר להגיע לתוצאות מרהיבות ביופיין. בארצנו הקטנטונת קשה מאוד למצוא בתי דפוס שעוסקים בטכניקה זו משום שמדובר בטכניקה מאוד מורכבת ועתיקת יומין. 

רוב בתי הדפוס בארץ עברו כבר לפני כמה עשורים להשתמש בטכניקות חדשניות, מהירות וזולות יותר ולצערנו הרב הטכניקה הזאת קצת נשכחה בצד. בחו"ל המצב שונה וישנם מאות בתי דפוס בוטיקיים שאימצו את הטכניקה הזאת לתחום ההזמנות לחתונה ויוצרים באמצעותה הזמנות קסומות שכייף לשלוח ועוד יותר כייף קבל.

 

דפוס בלט הינה שיטת דפוס שבה מטביעים גלופת מתכת על נייר באמצעות לחץ של מכבש. זוהי שיטת ההדפסה שהומצאה בשנת 1414, הראשונה שאומצה לצרכי דפוס המוני ושימשה בתחילת דרכה להדפסת ספרים (הספר הראשון שהודפס בשיטה זו היה ספר התנ"ך). 

כאשר מדפיסים בדפוס בלט, החלק המוטבע מתרומם במילימטרים ספורים מגובה פני הנייר ובצדו השני של הנייר, באופן טבעי נוצר שקע.

 

בתהליך ההדפסה של היום, מכינים קודם כל את גלופת ההטבעה המתכתית לפי קובץ גרפי. חשוב להדגיש שאי אפשר להדפיס תמונות בשיטה זו אלא רק טקסטים ואלמנטים גרפיים. לכן כשמעצבים את ההזמנה, צריך להכיר מראש את המגבלות הקיימות בתהליך העבודה על דפוס בלט ולעצב בהתאם.

כאשר גלופת המתכת מוכנה, מכניסים אותה למכונת "בלט" אשר מפעילה את הלחץ על הגלופה והנייר בהתאם לעובי והעומק הרצוי. אם משתמשים בניירות עבים ומשובחים ומפעילים לחץ יחסית גדול ניתן להגיע לתוצאות מרשימות ביותר אפילו ללא שימוש בצבע.

 

www.behance.net/JSandridge

 

www.behance.net/FresaCremosa

 

אם רוצים להוסיף צבע, ממשיכים בתהליך ומדפיסים את הצבע בשיטה מיוחדת שבה רק מקומות בהם פני הנייר אינם שטוחים יקבלו את הצבע שרוצים להוסיף.

 

www.behance.net/MichaelSchepis

 

www.behance.net/gooseling

 

www.behance.net/lacajadetipos

 

 

ולסיכום, כמו שניתן להבין מדובר בתהליך מורכב ולא זול אבל התוצאה הסופית פשוט יפיפיה!

 

 

The images are taken from: Behance  Network

מאת:כלות אורבניות