A Photographer's Story: מורן מעיין מאוהב בפרטים הקטנים שמתגלים בתמונה

27.02.22

"כשאני מגיע לחתונה, אני יודע שזה הולך להיות הכי טוב שלי״. תודו שזה בדיוק המשפט שהייתן רוצות לשמוע מצלם החתונות שלכן, הרי כולנו יודעות שהם חווים חתונה כמעט מדי יום, ועבורנו - זו חוויה של פעם בחיים. לכן, אין דבר מרגיע בעינינו מהמילים האלה, שמגיעות הכי בנון-שלאנט מהצלם מורן מעיין. ובינינו, בכל פעם שאנחנו מתבוננות בתמונות מחתונה שצילם, זה לגמרי בולט לעין. 

 

1

 

2

 

3

 

"אחרי כל חתונה אני מרגיש בכל פעם מחדש שהייתי בחתונה של החברים הכי טובים שלי" הוא מוסיף ומספר, "אני רוצה שזה יצליח. זה חשוב לי. בכל חתונה אני מרגיש שאני לא יכול להרשות לעצמי שזה לא יהיה הכי טוב שאני יכול להוציא מעצמי ומהזוג שלי".

 

4

 

5

 

6

 

למרות החוויה הראשונית שהוא מתאר, הצילום הוא כבר חלק בלתי נפרד מחייו לא פחות מ-13 שנה. הוא החל בתחום התקשורת, בעיתון "הארץ" ובמקומות נוספים. ואז, חבר טוב שביקש לצלם את האירוע שלו, גרם לו להיכנס עם המון תשוקה לתחום החתונות. 

 

7

 

7 21

 

8

 

מה זה צילום חתונות עבורך?

"צילום זה דרך לשמר זיכרון, רגש, תחושה. לצילום חתונות יש תפקיד משמעותי בחיי הזוג והמשפחה, זה זיכרון של חוויה שלאורך השנים הופך ממש להיסטוריה של המשפחה. אפשר תמיד לחזור לתמונות ולגלות דברים קטנים ויפים שנתפסו במצלמה. אני מאוהב בזה."

 

9

 

10

 

10 12

 

"יש זוגות שצילמתי שבאירועים משמעותיים לאורך השנים חוזרים לתמונות כדי להיזכר ברגע מסויים או באדם יקר, וזה מדהים בעיני כי כשמסתכלים ממבט לאחור או מזווית ראיה שונה פתאום אפשר גם לקלוט פרטים חדשים שבכלל לא שמנו לב אליהם קודם. מהסיבה הזו, מבחינתי הצילום צריך להיות מעודכן ועכשווי, אבל גם קלאסי ועל זמני".

 

11

 

12

 

13

 

איזה מן תהליך אתה עובר עם הזוגות? 

"אני כמו פסיכולוג בלי תעודה", הוא צוחק, "הכל מתחיל כבר בפגישה הראשונה. אנחנו מדברים ומכירים אחד את השני, ומשם מתחיל סוג של מסע שאני עובר עם הזוג, שהוא חוויה די מטורפת. אני מלווה אותם בהתרגשות וגם מכוון בבחירת ספקים כמו איפור ושיער או מקום התארגנות. זה חשוב לי - גם כדי שיהיה להם הכי טוב, וגם כדי שהפריים יצא מושלם!". 

 

14

 

15

 

16

 

 אם לא היית צלם חתונות, איזה צלם היית?

"לשמחתי, אני לא צריך לבחור. אני מצלם עוד הרבה דברים שמעניינים אותי - אדריכלות, אופנה, עיתונות. אחת הסיבות שאני כל כך אוהב את מה שאני עושה כצלם חתונות, היא שביום של צילום חתונה יש נגיעה בכל אחד מהתחומים האחרים. הסיבה הנוספת היא שאני מתעסק בשמחה של אנשים ומתעד רגעי אושר. זה כיף".

 

17

 

18

 

19

 

ואיך נראה יום האירוע?

"אחד הפידבקים הבולטים שאני מקבל מזוגות היא שאני לא מורגש בזמן הארוע. זה משרת את הנקודה המשמעותית מבחינתי שהיא תיעוד אמיתי של רגעים אמיתיים שקורים במהלך היום, ונוצרים ברגע של אינטימיות גדולה או אושר מתפרץ".

 

20

 

21

 

22

 

23

 

אבל יש גם צילומים מתוכננים.

"כן, לפעמים אני רואה בראש פריים משוגע שאסור לפספס, ושם אני דווקא כן אתן לזוג את הכוונה כדי לממש את זה. אני אדריך אותם איפה לעמוד ומה לעשות כדי להוציא מהם את המיטב, וזה ממש מגיע מעולם של צילום אופנה, למשל. מבחינתי זה חשוב לתוצאה הסופית - מכלול של כל התמונות שיקבלו אחרי האירוע, זו גם הסיבה שאני עוזר לזוגות לבחור את מקום ההתארגנות והצילום, כי הם משפיעים מאוד על התוצאה הסופית".

 

24

 

25

 

26

 

לאיזה סוג של זוגות זה מתאים לדעתך?

"כל מה שתיארתי עד עכשיו מצריך הרבה שיתוף פעולה מצד הזוג ואמון מלא כדי שהכל יצא מושלם. יש לי המון ניסיון וידע בתחום. זה מתאים רק למי שמתחבר באמת ויודע להעריך את התוצאה הסופית שהיא הרבה מעבר לתיעוד אירוע. בסופו של דבר הרגעים הקטנים, הם הרגעים הכי חזקים בחתונה. לתפוס אותם בצילום הופך את זה למשהו נצחי. ואני מת על זה."

 

27

 

28

 

gallery 11 19

  מורן מעיין

(צילום: אורי שדה)

 

לפינצטה של מורן מעיין: קליק

מאת:כלות אורבניות