מחוץ לקופסה: ראיון עם דורון אשכנזי

04.02.20

שמו של דורון אשכנזי הולך כבר מזמן לפניו בתעשיית האופנה. הוא אחד ממעצבי בגדי הגברים הבולטים והוותיקים בישראל ומביא עמו נקודת מבט מרתקת, מפוכחת ורב תחומית. ישבנו איתו לשיחה על מקורות ההשראה שלו, הסוד להצלחה מתמשכת בתעשייה קטנה ותחרותית, הטשטוש המגדרי בעולם האופנה, והחתן הישראלי של שנת 2020.


אתה אחד ממעצבי הגברים הוותיקים והמוערכים בישראל, איך שומרים על מעמד בביזנס אחרי כל הרבה שנים?
התשוקה למה שאני עושה, סקרנות, וגיוון בעשיה נוספת בתחום העיצוב (כמו עיצוב תלבושות לסרטים, למחול, להרכבי מוזיקה וכו').

gallery 1

 

gallery 10

 

למי שלא מכיר, איך החלה קריירת העיצוב שלך? ואיך הגעת ספציפית לעיצוב וחייטות בגדי גברים?
קריירת העיצוב שלי התחילה דווקא בלימודי עיצוב במה בפירנצה. לאחר מכן עברתי לעיצוב פנים, ולבסוף לעיצוב אופנה. חייתי את עולם בגדי הגברים בפירנצה במשך כמה שנים, בזמן עליית המעצבים היפנים, והושפעתי מהם עמוקות.

 

gallery 2
gallery 2
סטודיו ותיק כמו שלך לא עושה חיל במשך שנים מהסתמכות על טרנדים חולפים, מה לדעתך הוא סוד ההצלחה של המותג שלך? הצלחת לפצח משהו באופנת גברים שאחרים לא הצליחו?
טרנדים הם רק סמן דרך בשבילי. סוד ההצלחה של המותג שלנו הוא חדשנות, איכות, מחשבה, האזנה לרחשי השוק, תשומת לב לפרטים, עבודה קשה והתמדה.

אם בטרנדים עסקינן, האם מגמות שכאלו משפיעות על עיצובייך בצורה זו או אחרת? אם יש התכתבות מסוימת בעבודתך עם טרנדים של "הרגע"?
אני ער למגמות, אבל מנסה לתת פרשנות אחרת בעיצוב. אנחנו שואפים ליצור אופנה שאין לה זמן והיא לא בת-חלוף מתוך מחשבה של קיימות, שימור והתנגדות לאופנה מהירה, נצלנית ובזבזנית.

gallery 3
gallery 3

 

דבר איתנו ספציפית על חתנים - איך היית מתאר את החתן הישראלי של שנת 2020? אילו שינויים משמעותיים עברו חתני ארצנו בשנים שאתה בביזנס? איך השתנו הטעם והמודעות שלהם?
אין ספק שהחתנים בפרט והגברים בכלל עברו שינוי מחשבתי בכל הקשור לאופנה ונראות.  גברים מעורים יותר בטרנדים. החתן הישראלי אינו סטנדרטי ורוצה נוחות בבגדים אך בו בזמן מבקש שללוק שלו תהיה אמירה אופנתית וייחודית רק לו.

gallery 6
gallery 6

 

מהם מקורות ההשראה שלך? מהיכן שואבים רעיונות בכל עונה מחדש?
מקורות ההשראה שלי הם בעיקר הרחוב, תרבויות שונות, אנשים, ארכיטקטורה. גם לבוש תקופתי משפיע עליי.

אם היית צריך לנסות ולהגדיר מה מבדל ומייחד אותך ממעצבים אחרים לגברים, על מה היית מצביע?
הייתי מצביע על עיצוב מחוץ לקופסה, צבעים ייחודיים ,אהבה לטקסטורות ופרינטים, עדכניות והתאמה לגבר הישראלי המבקש גיוון. כמובן שהתאמה למזג האוויר והסביבה, נוכחת בכל ההחלטות העיצוביות והיצרניות, בנוסף לדאגה לנוחות אשר יש לה השפעה מכרעת על שפת הגוף והתנועתיות.

 

gallery 8
gallery 8

 

תן לנו טיזר לשנת 2020 - למה יש לנו לחכות מכיוון הסטודיו של דורון אשכנזי? וספציפית, איך ייראו החתנים של דורון אשכנזי ב-2020?

ב-2020 סגנון הבגדים יהיה יותר מטושטש ופחות מגדרי, או מזוהה כגברי או נשי במובהק. כבר עכשיו לובשות נשים רבות את החליפות שלנו, ואנחנו מעצבים לגברים טוניקות ארוכות עם קריצה לגזרה שנחשבה עד לא מזמן לנשית. החתנים של 2020 ילבשו יותר צבעי אדמה ,יעזו ללבוש פריטים ייחודיים, וכנראה שיהיו יותר מודעים ומטופחים מאי פעם.

gallery 10

 

מה אתה הכי אוהב בעבודה שלך? ומה הכי מתסכל אותך?
אני הכי אוהב את ההפיכה של חומרי הגלם למוצרים. התעסקות עם צביעה ,הדפסים ,חיפוש אחר בדים חדשים. אם יש משהו שמתסכל אותי אלו הם גברים שלא סומכים על הטעם שלהם, ומניחים לכלה ,לאמא או לאחות להוביל אותם.

gallery 11
gallery 11

 

מהן 3 מילים שהיית בוחר להגדיר את המותג "דורון אשכנזי"?
מחויבות ,אהבה לאנשים ומקצועיות.

מה אתה מאחל לעצמך - אישית ומקצועית - לשנה הקרובה?
להמשיך לעשות את מה שאני אוהב לעשות, להיות מופתע, ולראות כל בוקר את הים.

 

איזה טיפ היית נותן לקוראות כלות אורבניות - ולבעליהן העתידיים?
פרגנו לטעם של החבר שלכן, נצלו את הזמן הזה לכמה שיותר לשיתוף פעולה, זכרו להירגע ולהתמקד באהבה ובזוגיות.

 

gallery 14
gallery 15
קרדיטים
צילום: תום ברטוב

 

 

 

 

 

מאת:כלות אורבניות