כל מה שחשוב לדעת כשפותחים חשבון משותף

23.05.21

אתן עסוקות בתכנון החתונה, חושבות על העיצוב המושלם, על השמלה הכי הורסת, על כל הדיטיילז שיעשו את הערב שלכם להכי פיין. אבל במקביל מתחילות לצוץ גם כל מיני שאלות והתלבטויות מעולמות אחרים. אחת הטורדניות בהן היא השאלה האלמותית: האם ללכת על חשבון משותף, או לא? בעבר, לא היתה ממש שאלה. בדרך לרבנות עברו בבנק, וסגרו את הפינה. 

 

כיום, אנחנו כבר יודעות ששום דבר הוא לא מאסט, וחשבון משותף הוא כבר לא ברירת המחדל, אלא נושא שאנחנו שוקלות אותו מכל הצדדים, ומקבלות את ההחלטה שהכי מתאימה לאורח החיים הזוגי שלנו. אז אם אתן ובן או בת הזוג שוקלים פתיחת חשבון, הנה כמה דברים שכדאי שתקחו בחשבון: 

 gallery poalim5

צילום: איל הצילום

 

עם חשבון משותף אתם חוסכים כפל בעמלות, ויתכן שתוכלו לקבל הטבות נוספות - כאשר ישנו רק חשבון אחד, תשלמו עמלות רק עליו. כאשר יש יותר מאחד, בכל אחד מהחשבונות יש צורך בתשלום העמלות, כך שמדובר בדרך כלל בבחירה חסכונית יותר. בנוסף, חשבונות משותפים נחשבים יותר יציבים בעיני הבנק מכיוון שאלה חשבונות שנכנסות אליהם שתי משכורות. שימו לב שישנם בנקים שמעניקים הטבות מיוחדות לחשבונות משותפים חדשים, ושווה לערוך סקר שוק לפני הבחירה. בנק הפועלים, למשל, מציע בימים אלה חשבון מיוחד למתחתנים*. הפרטים כאן.  

 gallery poalim5

צילום: עידן חסון

 

נוח להוצאות משותפות - כשיש חשבון אחד נחסכות לכם התחשבנויות מעיקות ביניכם. אין צורך להתחיל לחשוב מי שילם בסופר, ומאיזה חשבון ירדה החופשה המשותפת. גם אם אתן לא מהזוגות שיתחשבנו, העובדה שיש חשבון אחד שממנו נמשכות ההוצאות מקלה על החיים בצורה משמעותית. אחד הצמתים החשובים בהם יש צורך בחשבון משותף הוא למשל בקבלת משכנתא, כך שאם אתם מתכננים לרכוש או לבנות בית בעתיד - זה ודאי שיקול משמעותי.

 gallery poalim5

צילום: עידן חסון

 

ללמוד להתנהל כלכלית יחד - כשהחשבון הוא משותף יש לכך ערך מוסף גם מבחינת הזוגיות. אתם לומדים להתנהל כלכלית במשותף, מה שהופך אתכם ליחידה מלוכדת ומכניס אתכם יחדיו לעולם "של הגדולים". 

 

באנר אד

 

יותר פשוט עם הצ'קים בחתונה - זו אף פעם לא ה-סיבה לפתיחת חשבון משותף, אבל הרבה פעמים זהו הטריגר לכך. כדי שלא להסתבך עם טופסולוגיה ועם ההחלטה לאיזה חשבון יצטרכו הצ'קים לעבור ישנם זוגות שפשוט פותחים את החשבון יחדיו וחוסכים כאב ראש. כמובן שזו החלטה שיש לשקול את כל הצדדים שלה, אבל החתונה יוצרת זירוז של התהליכים שמתרחשים ממילא.

 

gallery 9 21

 (צילום: עידן חסון// עיצוב: עידו פריד)

 

כשהחשבון משותף, שני בני הזוג מודעים לכל הוצאה - לא כולן אוהבות ולא כולם אוהבים שכל הוצאה שלהם צריכה לעבור עוד זוג עיניים, גם כשמדובר באדם הקרוב ביותר. ויש זוגות שמאמינים שהתעסקות מרובה בפיננסים ובעניינים הקטנים של השגרה מורידה מהאש ומהרומנטיקה. 

 

אנחנו דווקא מאמינות שמה שמחזיק חברות אמיתית וקשר חזק לאורך זמן הוא המפגש עם היום-יום. תמיד אפשר להשאיר את החשבונות נפרדים ולשמור על עצמאות מבלי לתת דין וחשבון, אבל חלק נכבד מהחיים המשותפים קשור בהכנסות וההוצאות המשפחתיות. שווה להשקיע בכך מחשבה.

 

gallery poalim5

צילום: רון קובי

 

האם להצטרף לחשבון קיים או לפתוח חדש? כדאי להצטרף לחשבון קיים אם לאחד או אחת מבני הזוג יש הטבות משמעותיות בחשבון שלהם, כאלה שחבל לוותר עליהם. הרבה זוגות מעדיפים לפתוח דף חדש עם חשבון משותף שמסמן מעבר לחלק בוגר ואחראי יותר של החיים, ויצירת משפחה חדשה גם בהיבט הכלכלי.

 

תמיד ישנם גם זוגות שלמרות ההטבות והחיסכון עדיין יעדיפו להשאיר את שני החשבונות. ישנה גם אופציית ביניים שלא מעט זוגות בוחרים בה, והיא השארת שני החשבונות, פלוס פתיחת חשבון משותף להוצאות המשותפות של הבית. זוהי דרך שבה ניתן לשמור על תחושת עצמאות כלכלית, אך גם לחיות בשותפות.

 

gallery 15 19

(צילום: חיים אפריאט // הפקה: חגית ג'אן // עיצוב: Flower's Mood)

 

אם לסכם, נראה שההחלטה על חשבון משותף קשורה להרגלי הצריכה של בני הזוג, לתפיסה הכלכלית שלהם ולזוגיות שלהם. מה שמתאים לזוג מסוים לא בהכרח יתאים לאחר. כל זוג והעדפותיו. אנחנו ממליצות להשקיע מחשבה בבחירה כדי לעשות בדי-וק את מה שמתאים, ומה שמרגיש לכן הכי נוח ובריא לזוגיות שלכן.

 

*פתיחת חשבון  וביצוע פעולות באפליקציה בכפוף לתנאי הבנק ואישורו, ותנאי השירותים. 

** הטבות מתחתנים: ללקוחות הזכאים להטבות אשר יצטרפו ל"הטבות מתחתנים" בערוצים דיגיטליים. ההטבות הינן בתוקף לתקופת מבצע של 12 חודשים מעת ההצטרפות הכל כמפורט באתר הבנק וכוללות: 100% הנחה מעמלת פעולה ע"י פקיד ופעולות בערוץ ישיר, עמלת טיפול במזומנים ע"י פקיד שטרות מעל 10,000 ₪. הבנק רשאי לשנות או לבטל את התנאים ו/או ההטבות מעת לעת.

מאת:כלות אורבניות