חשבון משותף - טו דו אור נוט טו דו?

25.08.19

אתן עסוקות בתכנון החתונה, חושבות על העיצוב המושלם, על השמלה הכי הורסת, על כל הדיטיילז שיעשו את הערב שלכם להכי פיין. אבל במקביל מתחילות לצוץ גם כל מיני שאלות והתלבטויות מעולמות אחרים. אחת הטורדניות בהן היא השאלה האלמותית: האם ללכת על חשבון משותף, או לא? בעבר, לא היתה ממש שאלה. בדרך לרבנות עברו בבנק, וסגרו את הפינה. 

 

כיום, אנחנו כבר יודעות ששום דבר הוא לא מאסט, וחשבון משותף הוא כבר לא ברירת המחדל, אלא נושא שאנחנו שוקלות אותו מכל הצדדים, ומקבלות את ההחלטה שהכי מתאימה לאורח החיים הזוגי שלנו. 

אז חשבון משותף, טודו או אור נוט טו דו? ריכזנו עבורכן את הטיעונים המרכזיים בעד ונגד, ואנחנו מקוות שיעזרו לכן להגיע להחלטה הכי נכונה עבורכן. 

 gallery poalim5

צילום: איל הצילום

 

למה כדאי?

 

 לא משלמים עמלות ויש יותר הטבות - כאשר ישנו רק חשבון אחד, תשלמו עמלות רק עבורו. כאשר יש יותר מאחד, בכל אחד מהחשבונות יש צורך בתשלום העמלות, כך שמדובר בבחירה חסכונית יותר. בנוסף, בנקים אוהבים חשבונות משותפים מכיוון שאלה חשבונות שנכנסות אליהם שתי משכורות, מה שכמובן הופך אותם ליציבים יותר ושמנמנים יותר. כדי לעודד חשבונות כאלה גם ישנן הטבות שונות, שיכולות בהחלט להשתלם. כך שלא סתם רבים מאמינים שמדובר בבחירה נכונה כלכלית.   

 gallery poalim5

צילום: עידן חסון

 

נוח להוצאות משותפות - כשיש חשבון אחד נחסכות לכם התחשבנויות מעיקות ביניכם. אין צורך להתחיל לחשוב מי שילם בסופר, ומאיזה חשבון ירדה החופשה המשותפת. גם אם אתן לא מהזוגות שיתחשבנו, העובדה שיש חשבון אחד שממנו נמשכות ההוצאות מקלה על החיים בצורה משמעותית. אחד הצמתים החשובים בהם יש צורך בחשבון משותף הוא למשל בקבלת משכנתא, כך שאם אתם מתכננים לרכוש או לבנות בית בעתיד - זה ודאי שיקול משמעותי.

 gallery poalim5

צילום: עידן חסון

 

ללמוד להתנהל כלכלית יחד - כשהחשבון הוא משותף יש לכך ערך מוסף גם מבחינת הזוגיות. אתם לומדים להתנהל כלכלית במשותף, מה שהופך אתכם ליחידה מלוכדת ומכניס אתכם יחדיו לעולם "של הגדולים". 

 

יותר פשוט עם הצ'קים בחתונה - זו אף פעם לא ה-סיבה, אבל הרבה פעמים זהו הטריגר ליצירת החשבון המשותף. כדי שלא להסתבך עם טופסולוגיה ועם ההחלטה לאיזה חשבון יצטרכו הצ'קים לעבור ישנם זוגות שפשוט פותחים את החשבון המשותף, ושלום על ישראל. כמובן שזו החלטה שיש לשקול את כל הצדדים שלה, אבל החתונה יוצרת זירוז של התהליכים שמתרחשים ממילא. 

 

 

 

gallery poalim5

צילום: איל הצילום

 

 

למה לא כדאי?

 

לא צריך לתת דין וחשבון - לא כולן אוהבות ולא כולם אוהבים שכל הוצאה שלהם צריכה לעבור עוד זוג עיניים, גם כשמדובר באדם הקרוב ביותר. כשאתן נשארות עם חשבונות נפרדים אין צורך לתת דין וחשבון. אתן תורמות קבוע לתנועה שמעודדת טבעונות? אין סיבה שתצטרכו להסביר לבן זוג חובב בשר. אתן תורמות באופן קבוע לארגון שאתן מאמינות בו? לא תצטרכו להתפתל בהסברים מול פרטנר שמחזיק בערכים שונים. וכן, נגענו פה בנקודה, זה בעיקר מתאים לזוגות שיש להם הוצאות שהם לא מסכימים עליהם, וזה מקור לוויכוחים עבורם. למשל, אם אחד מבני הזוג בזבזן והשני חסכן - אפשר להשאיר את שני החשבונות ולנסות כך לצמצם את נקודות החיכוך על הנושא. 

 

מוריד מהרומנטיקה - יש זוגות שמאמינים שהתעסקות מרובה בפיננסים ובעניינים הקטנים של השגרה מורידה מהאש ומהרומנטיקה. זה לאו דווקא נכון, ואנחנו דווקא מאמינות שמה שמחזיק חברות אמיתית וקשר חזק לאורך זמן הוא דווקא המפגש עם היום-יום. מה שכן נכון הוא שרכישת מתנה כבר נעשית מהחשבון המשותף, ומהווה הוצאה שאולי בן הזוג יחשוב שהיא מיותרת (מעין לופ משונה שכזה). מדובר כאן בעיקר בתפיסת עולם מסוימת שאם אתן מחזיקות בה, היא מהווה שיקול בצד שכנגד.

 gallery poalim5

צילום: רון קובי

 

לא להחזיק את כל הביצים באותו סל - לפעמים לשני בני הזוג ישנם הטבות משמעותיות בחשבון שלהם, כאלה שחבל לוותר עליהם, למשל, כששני בני הזוג הם לקוחות ותיקים ומוערכים בשני בנקים שונים. עוד מצב הפוך הוא שלאחד מבני הזוג ישנם חובות או תדמית לא הכי חיובית בבנק, ולא כדאי לפגוע גם תדמית של האחר. יש גם שדוגלים בחשיבה של "לא להשאיר את כל הביצים בסל אחד" ודווקא לחלק את הכסף בין כמה מקומות שונים. אלה שיקולים שיכולים להיות רלוונטים בהחלטה להשאיר את שני החשבונות. 

 

בשורה התחתונה הבחירה קשורה מאוד להרגלי הצריכה של בני הזוג, לתפיסה הכלכלית שלהם ולזוגיות שלהם. מה שמתאים לזוג מסוים לא בהכרח יתאים לאחר. יש כיום גם אופציית ביניים שלא מעט זוגות בוחרים בה, והיא השארת שני החשבונות, פלוס פתיחת חשבון משותף להוצאות המשותפות של הבית. זוהי דרך שבה ניתן לשמור על תחושת עצמאות כלכלית, אך גם לחיות בשותפות. כאמור, כל זוג והעדפותיו. אנחנו ממליצות להשקיע מחשבה בבחירה כדי לעשות בדי-וק את מה שמתאים, ומה שמרגיש לכן הכי נוח. 

 

מאת:כלות אורבניות